bocian przynosi dziecko
Bez kategorii

Jak przygotować się do ciąży?

0 21

O dziecku i ciąży warto zacząć myśleć z rocznym, a nawet nieco dłuższym – w zależności od potrzeb – wyprzedzeniem. Ciąża i macierzyństwo przynosi ze sobą wiele zmian, jedne wymagają przygotowania fizycznego, inne psychicznego, musisz rozpoznać własne potrzeby w tej materii, najlepiej konsultując się z innymi mamami, lekarzem rodzinnym, jeśli to konieczne również z różnymi specjalistami, ale przede wszystkim wiele kwestii należy przedyskutować z partnerem.

W artykule skupię się na przygotowaniu fizycznym, ciąża jest zawsze dla organizmu wyzwaniem i aby dotrwać do pozytywnego rozwiązania, warto zadbać o siebie i swoje zdrowie znacznie wcześniej. Sama ciąża to nie czas na drastyczne zmiany, dlatego wiele dobrych nawyków warto wyrobić sobie jeszcze przed zajściem w ciążę.
tabletki antykoncepcyjne

Tabletki antykoncepcyjne a ciąża

Po pierwsze wielu lekarzy zaleca odstawienie tabletek antykoncepcyjnych około roku przed planowanym zajściem w ciążę, tak by organizm sam uregulował gospodarkę hormonalną. Warto też w tym czasie dokładnie przyjrzeć się swojemu ciału, obserwować jak zmienia się w poszczególnych fazach cyklu, zacząć prowadzić kalendarzyk – wtedy dużo łatwiej będzie Ci interpretować sygnały wysyłane w trakcie ciąży.

Dieta i kondycja fizyczna przed ciążą

Kolejna kwestia, to waga. Po pierwsze postaraj się osiągnąć prawidłową masę ciała – schudnąć lub przytyć. Ważne jest to, aby w trakcie ciąży możliwe były odpowiednie przyrosty wagi, aby dziecko prawidłowo się rozwijało i by urodziło się w terminie. Waga powinna nie tylko znaleźć się na odpowiednim poziomie, ale być również uregulowana.

Warto popracować również nad dietą i aktywnością fizyczną. Możesz wybrać sport, którego uprawianie kontynuować można w trakcie ciąży – spacery, pływanie, joga. Wybierz zdrową, zbilansowaną dietę, właśnie taką będziesz musiała stosować w trakcie ciąży. Zanim jednak zaczniecie się starać o dziecko warto popracować nad własnym zdrowiem, dzięki czemu wasze możliwości prokreacyjne będą większe. Na tym etapie warto włączyć do przygotowań partnera – popracować nad jakością nasienia. Wyeliminujcie z codziennej diety używki, w szczególności papierosy, narkotyki, alkohol. Sama na kilka miesięcy przed planowaną ciążą zacznij przyjmować kwas foliowy.

Dentysta, ginekolog i inne badania przed ciążą

Od strony medycznej – koniecznie odwiedź stomatologa i ginekologa, jeśli planujesz odczulanie, czy wykonywanie szczepień, zrób to jak najszybciej, dowiedz się też jakie są wskazanie odnośnie okresu, który powinnaś odczekać przed zajściem w ciąży. Wykonaj wszystkie podstawowe badania, spróbuj wyeliminować wszelkie trapiące Cię dolegliwości, jako że w ciąży mogą się one jeszcze nasilić, a wtedy walka z nimi będzie być może niemożliwa.

Jeśli masz za sobą poronienia, trudne porody, czy porody z wykonaniem cesarskiego cięcia – skonsultuj się z ginekologiem, który udzieli Ci szczegółowych wskazówek i pomoże w planowaniu ciąży oraz w jej przejściu.

Jeśli cierpisz na jakieś choroby przewlekłe, przyjmujesz stałe leki – również odwiedź specjalistów, skonsultuj z nimi swoje plany. Zrób to możliwie wcześnie, tak byś mogła przygotować odpowiednio swój organizm na czas ciąży.

Warto także przed zajściem w ciążę znaleźć szkołę rodzenia oraz poszukać odpowiedniej osoby – położnej lub douli, która zajmie się Tobą i dzieckiem w czasie ciąży i porodu. Taka osoba może okazać się skarbnicą wiedzy, nie pozostawiajcie tego w gestii przypadku. Osoba wspierająca może być szczególnie pomocna przy pierwszym dziecku.

Jeśli masz jakieś wątpliwości natury psychologicznej, nie jesteś pewna czy jesteś gotowa, czy sobie poradzisz, czy dręczą Cię inne problemy – znajdź czas również na kilka sesji z psychologiem.

About the author / 

Justyna

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *